ספרים רבותי ספרים – על חשיבותה של הספרות המקצועית

האהממם אהמממם, לאחר תקופה ארוכה שלא יצא לי לכתוב, התיישבתי על המקלדת (יסלחו לי הבלשנים) לשם קידום מטרה חשובה – הספרות המקצועית. בשנים האחרונות עושה רושם שתחום ספרי הבישול והאפייה משגשג, עשרות רבות של ספרים יוצאים לחנויות מדי שנה, אבל רובם מיועדים לקהל הבשלנים והאופים הביתי.  אנשי המקצוע בארץ, מהווים שוק קטן מדי מכדי שהוצאה לאור מקומית תרהיב עוז ותוציא או תתרגם ספר המיועד לשפים, טבחים וקונדיטורים, עם מתכונים ומנות מעוררי השראה.

אחד הדברים שזכורים לי מימי בפריז, הן חנויות הספרים הפריזאיות, כבן ל"עם הספר" הופתעתי מאד לגלות שפריז שופעת מאד בחנויות ספרים, נדירות הפעמים שפסחתי על הזדמנות להיכנס לכל אחת מהן שנקראה בדרכי. ברוב המקרים כבר היכרתי היטב היכן נמצאת ארונית ספרי הבישול, שעות הייתי מעביר בעלעול במתכוניהם של השפים הגדולים של צרפת. הספרים האלה סיפקו לי מקור השראה אין סופי.

הייתי נעמד ליד ארונית הספרים, ובוחן לעומק כל מתכון ומתכון "אהה מה זה?", "איך הוא עשה את זה?", "איזה רעיון יפה"… ספרים שאהבתי יותר רכשתי, והייתי הוגה בהם על משכבי בלילות – קשה היה לי להרדם מבלי הטקס הזה…. (אגב, עד היום). הנגישות הזאת אל עולמם של השפים המובילים הוסיפה הרבה מאד לעולם המקצועי שלי ולהיכרות שלי עם תרבות הגורמה הצרפתית. והאמת שאני לא מבין איך אפשר להתיימר לאהוב לבשל או לאפות ולא להתעניין בספרים, זו סוג של תעודת עניות מקצועית בעיני.

כשהייתי מזדמן לרובע החמישי, לא הייתי מוותר על ההזדמנות לבקר ב"Librairie Gourmande", הייתה זו חנות ספרים שמתמחה רק בקולינריה – בישול, קונדיטוריה, אפייה, שוקולד, יין ומסעדנות, ניהלה אותה גברת צרפתית בשנות ה-60 לחייה יחד עם שתי מוכרות מעט צעירות יותר אשר התרוצצו ביעילות בין אלפי הספרים שבחנות. ניתן היה למצוא בה כמעט כל ספר בישול שנדפס בצרפת, חדישים ועתיקים כאחד וגם ספרים של שפים מחוץ לצרפת. שם שמעתי לראשונה בשנת 97 על שף ספרדי, אחד בשם פראן אדרייה, רכשתי את הספר הראשון שלו שהגיע לצרפת, במחיר מופקע – הוא היה בקטלונית וכמובן שלא הבנתי מילה, שלוש פעמים חזרתי אל החנות לעיין בספר עד שהחלטתי לרכוש אותו, מהתמונות ניתנה לי הצצה לעולם יוצא דופן.

לימים השאלתי את הספר הזה לקולגה מקומית ועקבותיו נעלמו לעד – זה עשוי להישמע דרמטי ומוגזם אבל אני מקווה שתאמינו לי כשאומר לכם שהסיפור הזה גורם לי צער רב בכל פעם שאני נזכר בו. המקום הזה היה לי מעין בית, הייתי מבלה בו שעות ובמרוצת השנים רכשתי שם ספרים רבים. לימים, יצאה בעלת החנות לגמלאות ואת החנות רכשה גברת דוברת אנגלית והעתיקה את מקום מושבה יחד עם שתי המוכרות הותיקות אל הרובע ה-2 ברחוב מונמרטר, לא רחוק מפורום לה-האל. מאז החנות גדלה ומציעה אף מבחר גדול יותר של ספרים בכל השפות. אציין למען ההגינות כי המחירים שם יקרים יחסית ולמי מכם שיקפוץ לבקר אני ממליץ להשוות מחירים עם אתרים ו/או חנויות ספרים אחרות, במיוחד לגבי ספרים חדשים.

אבד לבלי שוב ... אל בולי בתקופה הטרום מולקולרית

אבד לבלי שוב … אל בולי בתקופה הטרום מולקולרית

לא היתה לי כוונה לספר פה סיפורים ומעשיות ללא תכלית…נסחפתי מעט עם הזכרונות, אני מאמין שקריאת ספרות מקצועית חיונית להתפתחות המקצועית של כל אחד מאיתנו. זה מעודד לנסות דברים חדשים, ודרך כך לגלות דברים חדשים, בעיקר כשסוטים מסיבה כזו או אחרת מהמקור. מעבר לזה, זה מאפשר לנו להתעדכן ולהתוודע באופן יסודי יחסית למטבחים שונים.

כשחזרתי ארצה לפני כ-6 שנים, גיליתי להפתעתי שאין מקום שמחזיק מבחר גדול מספיק של ספרי בישול מקצועיים וכ"מכור" גדול התוודעתי לאחר חודשים אחדים לייתרונות של "אמזון". גיליתי שאפשר למצוא שם כמעט את כל הספרים…במחיר סביר סך הכל ובמשלוח מהיר. נכון, המבחר מאד מבלבל וצריך להכיר, לא כל הנוצץ זהב… לכן החלטתי לאחר בקשות רבות לפרסם את ההמלצות שלי בתקווה שתמצאו בהן תועלת. חילקתי אותן לכמה קטגוריות:

הספרים האחרונים שאהבתי יופיעו מעתה דרך קבע בראש הבלוג – הרשימה תתעדכן כל הזמן ותציג בחירה של ספרים מתחום הבישול והקונדיטוריה – אשמח לשמוע מה דעתכם ולייעץ לעומק למי שיהיה מעוניין. מעבר לזה אני מצרף כאן את הבחירות שלי במספר קטגוריות – בתקווה שישמשו אתכם ביעלות, גם הן תתעדכנה כמובן מעת לעת.

מטבח צרפתי מסורתי – ישנם כמובן ספרים רבים, אבל אם הייתי צריך לבחור ממה להתחיל….: